با آذربایجان و ارمنستان درباره کاهش تنش‌ها رایزنی کردیم

به گزارش مجله خبری نگار، «شارل مشیل» رئیس شورای اروپا، درپیامی از رایزنی جداگانه با مقام‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان و بحث بر سر کاهش تنش‌ها خبر داد.

مشیل با انتشار پیامی در توییتر خود نوشت: «با الهام علی‌اف، رئیس جمهور (جمهوری) آذربایجان، و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، به طور جداگانه صحبت‌هایی بر سر آخرین تحولات در منطقه داشتم. ما با همکاری همدیگر بر سر کاهش تنش‌ها و ارتباط آزادانه کار خواهیم کرد.»

این مقام اروپایی همچنین اعلام کرد که «کلید نشست بعدی در بروکسل ادامه رایزنی» است. این در حالیست که پیش از این مکالمه وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده بود: «مذاکرات مستقیم با آذربایجان کارساز نیست.»

سخنگوی این نهاد نیز در جمع خبرنگاران گفت: «ارتباط مستقیمی که پیشتر بین وزرای دفاع ارمنستان و آذربایجان ایجاد شد، چند ماه است که فعال نیست.»

همچنین روز گذشته روسای دو کشور فرانسه و جمهوری آذربایجان بر سر وخامت اوضاع در قره باغ بحث و تبادل نظر کردند.

در جریان این مذاکره «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، با ابراز نگرانی از وضعیت متشنج در قره باغ، بر اهمیت ادامه مذاکرات جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکید و آمادگی فرانسه برای حمایت از ادامه این رایزنی را اعلام کرد.

هفته گذشته وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گزارش داد نیرو‌های مسلح این کشور عملیات ویژه تلافی جویانه‌ای را انجام دادند که در نتیجه آن ارتش آذربایجان کنترل چند بلندی در قره باغ از جمله «قره قیز» و «ساری بابا» را به دست گرفت.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان چند دهه است بر سر منطقه کوهستانی «قره باغ» درگیر هستند و هر دو این منطقه را بخشی از خاک خود می‌دانند. مذاکرات بین دو کشور برای عادی سازی روابط که با میانجیگری ترکیه آغاز شده، تاکنون به نتیجه نرسیده و به شدت مورد انتقاد مردم ارمنستان قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید